دندانپزشکی ارتودنسی

دندانپزشکی ارتودنسیتعریف دندانپزشکی ارتودنسی

آیا دندانپزشکی ارتودنسی فقط به معنی ردیف کردن دندان ها در کنار هم می باشد؟

خیر. در جامعه ی ما به غلط ارتودنسی به معنای ردیف بودن دندان ها درکنار هم جا افتاده است . در حالیکه ارتودنسی دامنه ی گسترده تری دارد. درواقع از ارتودنسی برای پیشگیری، تشخیص و درمان رابطه ی نادرست بین دندان ها، فک و صورت است.

ارتودنسی علاوه بر زیبایی، بر روی تنفس و تکلم نیز تاثیر گذار است.

بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشکی ارتودنسی

بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک برای پیشگیری از این عدم تناسب، هنگامی است که دندان های جلو به تازگی رشد کرده اند. در این صورت دندانپزشک می تواند روند رشد را هدایت کند و با این کار هزینه و وقت کمتری نیز صرف خواهد شد.

در موارد ناهمانگی بین فک ها بهترین زمان درمان در دختران قبل از 13 سالگی و در پسران قبل از 15 سالگی است.

همانطور که ذکر شد اگرچه ارتودنسی زیبایی را به صورت چشگیری افزایش می دهد اما این تنها هدف درمان نیست. بلکه هدف جلوگیری از پوسیدگی، گرفتن جرم، تکلم نادرست، خطر شکستگی دندان ها، بوی بد دهان و مشکلات جویدنی است.

درمان این موارد در سنین پایین تر هم برای بیمار و هم دندانپزشکی ارتودنسی بسیار راحت تر و رضایت بخش تر خواهد بود.

دندانپزشکی ارتودنسی و خدمات این مرکز

orthodontic dentistryدندانپزشکی ارتودنسی

روش های درمان ارتودنسی ( دندانپزشکی ارتودنسی ) به چند صورت امکان پذیرند؟

دندانپزشکی ارتودنسی به دو روش زیر امکان پذیر است.

ارتودنسی متحرک:

ارتودنسی متحرک برای سنین زیر 12-13 سال انجام می پذیرد و ارتودنسی در این روش قابل حرکت بوده و بیمار میتواند برای غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان آن را از دهانش خارج کند. این روش برای کودکان مناسب تر است به این دلیل که باعث رفع مشکلات استخوانی فک نیز می شود. ولی دندانپزشک در این روش قدرت مانور کمتری برای جهت دادن به دندان ها دارد.

ارتودنسی ثابت:

دندانپزشکی ارتودنسی – ارتودنسی ثابت این روش برای بزرگسالان مناسب تر است. در این روش تکه های کوچکی به نام براکت بر روی دندان بیمار قرار داده می شود و دندانپزشک توسط سیم ها و کش های مخصوصی دندان ها را به سمتی که می خواهد هدایت می کند. در این روش بیمار قادر نیست سیم ها را از دهانش خارج کند و باید در مدتی که تحت درمان است از مسواک و نخ دندان مخصوص دندان های ارتودنسی استفاده کند.

لازم به ذکر است که هر دو روش مزایا و معایبی دارند که درصورتی که دندانپزشک نکاتی که فرد باید رعایت کند را به او گوش زد و بیمار آنها را رعایت کند، دیگر معایبی وجود نخواهد داشت.

تیم دندانپزشکی لبخند کودک من در تمام مدت درمان، نکات ریزی را که فرد باید رعایت کند را به او یادآور می شوند و پس از درمان نیز برای جلوگیری از بازگشت بیماری، تا مدت زیادی دندانپزشکی لبخند کودک من بیمار را تحت نظر تیم پزشکی اش قرار می دهد.

چه افرادی نیاز به دندانپزشکی ارتودنسی دارند؟

چه افرادی نیاز به دندانپزشکی ارتودنسی دارند؟انجام کلیه خدمات ارتودنسی | دندانپزشکی ارتودنسی

ساده بگویم مرتب بودن دندان ها ( خدمات دندانپزشکی ارتودنسی | ارتودنسی ) از ناهماهنگی دندانی نه تنها بر روی زیبایی  نمادین شما تاثیر می گذارد بلكه  بر نحوه كلام و صحبت كردن شما و جویدن صحیح شما و اثرات روحی و روانی  شما تاثیر گذار خواهد بود.

باید بدانیم اثر ارتودنسی صرفا مرتب كردن دندانها نیست بلكه مشكلات بعضی افراد بخاطر اثرات اسكلتی وساختاری ( در فكین بالا و پایین كه ممكن است كوچك ، بزرگ، باریك بودن فک بالا و یا انحراف فک پایین به دو طرف  باشد) را می توان نام برد و رشد استخوانی فکین که با عمل ارتودنسی معمولا اصلاح می شود یا اثرات ضربه هایی از بیرون تغییرات ساختاری را درآن بوجود آورده که اولین راه درمان و ساده ترین آن استفاده از دندانپزشکی ارتودنسی می باشد در غیر اینصورت توسط جراح فک و صورت بهبود می یابد که راهی بسیار پرهزینه خواهد بود .

رابطه خدمات دندانپزشکی ارتودنسی و سن

در مورد سن ارتودنسی ، سن کودکی و نوجوانی حدود 12 سالگی ، بهترین گروه درماتی می باشد اما بزرگسالان با محدودیت بیشتری می توانند از خدمات دندانپزشکی ارتودنسی استفاده نمایند . زمان ارتودنسی چیزی حدود 6ماه تا یکسال و نیم به طول می انجامد که بستگی به نوع درمان و پاسخ دریافتی از بیمار دارد.

در ارتودنسی متحرک می توان پلاک را که غالبا پلاستیکی است ، هنگام غذا خوردن و مسواک زدن در آورد .طول درمان ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت خیلی کمتر است که شما آنرا با نگین های چسبیده به دندان مشاهده می کنید وطول درمانی آن بشتر می باشد.

ارتودنسی و روش های پیشگیرانه

روش های پیشگیرانه به سه قشرمتخصص ارتودنسی و والدین وبیمار کمک می کند روشهای پیشگرانه ای توصیه هایی است که منتج به هزینه کمتر برای والدین و درمان سریعتر برای کودکان (مریض) و جلوگیری از درمان پیچیده وسخت برای دندانپزشک ارتودنس را می توان نام برد

مهمترین روش پیشگیری معاینات دقیق دندانپزشک کودکان ، سالم نگه داشتن دندانهای شیری ( زیرا سکاندار دندانهای دایم برای جهت رویش می باشند) و استفاده از فضا نگهدار توسط دندانپزشک اطفال در کلینیک تخصصی دندانپزشکی یا مطب دندانپزشکی برای دندانهای کنده شده می باشد.

همچنین استفاده از ارتودنسی متحرک جهت مناسب کردن جهت رویش دندانهای شیری را می توان نام برد.

ارتودنسی و یک سوال همیشگی

سوالی که والدین اطفال در رابطه با پستانک های ارتودنسی دارند را بهتر است که همین جا پاسخ دهم و آن اینکه این پستانکها مبنای علمی ندارد و فقط موضوعی تبلیغاتی قلمداد می شود وبهتر است بداند تا سن سه سالگی خوردن شیشه شیر وپستانک و انگشتان هیچ تاثیری برکج شدن دنان ها ندارد ولی بهتر است بعد از این سن نسبت به ترک عادت کودکان به دندانپزشک خود مراجعه فرمایید.

آدرس : بین میدان رسالت و چهارراه سرسبز ، پلاک 686 ، طبقه 2 ، واحد 3

شماره تماس : 77135269 021

شماره سامانه پیام کوتاه : 5000206040600
JoomShaper